Dobre płytki na schody, czyli jakie?

Jeśli ktoś ma schody, to z pewnością będzie potrzebował jakiegoś materiału do ich wykończenia. Coraz częściej wybór pada na płytki podłogowe ceramiczne, które wyglądają estetycznie i jednocześnie są odporne na działanie niekorzystnych czynników. Prym wiodą płytki wykonane z terakoty, która jest materiałem trwałym, funkcjonalnym i o ciekawym designie. Inne płytki sprawdzą się w przypadku schodów wewnętrznych a zewnętrznych. Jak wobec tego wybrać te najlepsze?

Dlaczego ceramiczne płytki schodowe to dobry wybór?

Do wykańczania schodów bardzo dobrze sprawdzają się płytki ceramiczne, które są dostępne w przystępnej cenie i to w wielu wariantach. Łatwo jest utrzymać je w czystości. Na ich korzyść przemawia również odporność na zabrudzenia. Tak naprawdę to wystarczy czysta woda i niewielka ilość zwykłego detergentu, aby szybko pozbyć się zabrudzeń z powierzchni ceramicznej płytki. Ułożenie takich płytek także nie jest problematyczne i czasochłonne. Płytka ceramiczna jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i mało podatna na odbarwienia. Można nią wyłożyć schody, które będą narażone na działanie niskich temperatur czy promieniowanie słoneczne. Taka inwestycja posłuży nam przez długie lata.

Schody zewnętrzne – jakie wybrać płytki?

W przypadku płytek schodowych zewnętrznych godne polecenia są Home 100 te wykonane z terakoty, klinkieru i gresu. Płytki te są odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Należy zwrócić uwagę na to, aby były one odporne na działanie ujemnych temperatur. Parametr dotyczący nasiąkliwości nie powinien przekraczać 3%. Dlaczego jest to tak ważne? Im nasiąkliwość płytek jest mniejsza, tym mniejsze jest ryzyko uszkodzenia płytki podczas skrajnie ujemnych temperatur. Jak wiadomo, woda wnika wgłąb struktury płytek i na skutek zmiany stanu skupienia z ciekłego na stały zwiększa swoją objętość. Uwagę należy zwrócić także na stopień antypoślizgowości. Na schody zewnętrzne najlepiej sprawdzają się płytki oznaczone symbolem B11-B13. Godne polecenia są płytki reliefowane i ryflowane, które posiadają żłobienia zwiększające bezpieczeństwo zimą. Koniecznie trzeba też sprawdzić stopień ścieralności płytek. Muszą być twarde i odporne na intensywną eksploatację.