Jak wybrać idealne ramy do obrazów?

obraz w prostej ramie

Galeria zdjęć lub obrazów – to dekoracja, która sprawdzi się w każdym mieszkaniu. Jest jednocześnie uniwersalna, niedroga i bardzo efektowna. Często wystarczy kilka ciekawych grafik, żeby całkowicie odmienić wygląd mieszkania. Projektując wymarzoną galerię ścienną, warto zwrócić uwagę również na ramy. Te w znacznej mierze wpływają na odbiór obrazu, a także nadają wnętrzu określony styl. Z powodzeniem można wykorzystać je jako świadomie wybraną ozdobę do mieszkania. Które ramy do obrazów wybrać?

Rama ramie nierówna, czyli jak wybrać ramy do obrazów

pusta rama bez obrazu

Wbrew pozorom ramy do obrazów nie pełnią jedynie funkcji ochronnej. Ich rola dotyczy również estetyki. Wystarczy spojrzeć na ten sam obraz czy zdjęcie oprawione w dwie różne ramy, by przekonać się o ważnej funkcji ramy. Minimalistyczna czy ozdobna? Biała czy kolorowa? A może w fantazyjnym kształcie? Te wszystkie czynniki wpływają na to, jak postrzegany jest obraz, oraz na to, jak w efekcie prezentuje się mieszkanie. Ramy powinny odpowiadać gustowi właściciela mieszkania, ale też być przemyślane pod kątem dopasowania do reszty wystroju. Dobrze, by tworzyły spójną całość z pozostałymi dekoracjami i były ciekawym, umiejętnie wybranym detalem.

Które ramy do obrazów wybrać?

Czym się kierować przy wyborze obramowania do obrazów? Pierwsza kwestia do styl mieszkania. Te bardzo minimalistyczne uwielbiają antyramy – niewidoczne obramowanie nie odwraca uwagi od obrazów, prezentuje się bardzo oszczędnie i nowocześnie. Z kolei w klasycznych wnętrzach świetnie prezentują się widoczne, grubsze ramy: drewniane albo w stonowanej kolorystyce. Ciekawym pomysłem są również zdobienia. Właściciele klasycznych mieszkań mogą też postawić na kojarzące się z tym stylem rzeźbienia oraz kolor postarzanego złota czy srebra. Z kolei tym, którzy uwielbiają mocne akcenty i lubią eksperymentować, spodobają się ramy kolorowe albo w nietypowych kształtach. Różne obramowania można łączyć, by uzyskać jeszcze ciekawszy efekt.