Jak wybrać łóżko spomiędzy tak wielu rodzajów?

Dbając o zdrowie, nie można zapominać o odpowiedniej dawce snu. Sen jest niezbędny, by ciało mogło się zregenerować oraz by mózg miał szansę uporządkować dostarczone w ciągu dnia informacje. Jak zapewnić sobie bezpieczny i spokojny nocny wypoczynek? Jedną z kwestii, o które warto zadbać, jest wybór wygodnego łóżka z dobrej jakości materacem dopasowanym do postury oraz preferencji. Jakie są typy łóżek dostępne w polskich sklepach? Czym się różnią i które z nich wybrać, licząc na maksimum komfortu? 

Dlaczego łóżko a nie rozkładana kanapa? 

Rozkładana kanapa ma wiele zalet. Zajmuje mało miejsca, a ma podwójną funkcję: pozwala połączyć salon z sypialnią – za dnia jest miejscem do siedzenia i przyjmowania gości, w nocy służy do spania. Na dłuższą metę to jednak mało wygodne, powodujące bóle kręgosłupa rozwiązanie – zwłaszcza, jeśli sofa ma słabą jakość i nierówną, miejscami zapadającą się powierzchnię. Dlatego o ile warunki mieszkaniowe na to pozwalają, lepiej potraktować ją jako dodatkowe miejsce do spania dla gości, a sobie zafundować sypialniane łóżko z prawdziwego zdarzenia.

Dobrej klasy łóżko z wygodnym, dopasowującym się do kształtu ciała materacem to najlepsza gwarancja spokojnego snu. Pozwoli uniknąć dyskomfortu czy bólu kręgosłupa, ograniczy niepotrzebne wybudzenia. Na dłuższą metę zmniejszy ryzyko wad postawy i schorzeń wynikających z przyjmowania niewłaściwej pozycji podczas snu. 

Typy łóżek do sypialni: ramowe lub kontynentalne

Jakie łóżko sypialniane kupić? Najpopularniejsze typy łóżek to łóżko ramowe oraz łóżko kontynentalne. Oba modele mają swoje wady i zalety.

Łóżko ramowe to popularne, łatwo dostępne rozwiązanie. Składa się z materaca, amortyzującego nacisk ciała stelażu oraz z podtrzymującej go ramy. Ta może mieć różne kształty, mieć wezgłowie lub nie, być wykonana z różnych materiałów, od drewna, przez metal, po materiał z tapicerką. Łóżko ramowe z dobrze dopasowanym materacem jest bardzo wygodne i bezpieczne dla kręgosłupa, ma tę zaletę, że pozwala na łatwą wymianę poszczególnych elementów oraz jest dostępne w stylu modelach, że pasuje do każdego stylu.

Inna opcja do sypialni to łóżko kontynentalne. Składa się ono ze skrzyni, czasem z pojemnikiem na pościel, na której bezpośrednio umieszczony jest materac. Ten czasem wbudowany jest w łóżko, czasem sprzedawany oddzielnie. Łóżka kontynentalne uchodzą na niezwykle wygodne i solidne, nie bez powodu są najczęściej wybieranym rozwiązaniem w hotelach. 

Łóżko z zagłówkiem czy bez?

Jeśli chodzi o typy łóżek, warto zadać sobie również pytanie o to, czy kupić łóżko z wbudowanym wezgłowiem czy bez. Łóżko z zagłówkiem jest bardzo praktyczne, bo pozwala się oprzeć np. podczas wieczornej lektury. Dodatkowo zagłówek często pełni rolę ozdoby – może mieć oryginalny kształt czy być wykończony ciekawym, przykuwającym wzrok materiałem, mieć interesujący kolor.

Z kolei łóżko bez wezgłowia to idealne rozwiązanie do wnętrz minimalistycznych. Dobrym pomysłem może być również wykonanie zagłówka samodzielnie np. przez umieszczenie na ścianie specjalnych miękkich paneli czy konstrukcji z naturalnego drewna. Możliwości jest w tej kwestii naprawdę wiele.