Modele krzeseł – poradnik doboru

Pęd życia, w którym nieustannie żyjemy, sprawia, że wielu z nas aranżując wnętrze swojego mieszkania, w pierwszej kolejności stawia na funkcjonalność, a następnie bierze pod uwagę styl i aktualne trendy. Funkcjonalne mieszkanie to takie, które posiada wydzielone strefy służące do spędzania czasu w ciągu dnia. Wydzielone miejsce do pracy, które posłuży jako biuro czy łazienka, która wieczorem może pełnić funkcję mini SPA. Coraz częściej decydujemy się również na wydzielenie strefy jadalnianej, która nie tylko ma służy jako miejsce do spożywania posiłków, ale często też strefę, w którym możemy przyjmować gości. Decydując się na wydzielenie takiego miejsca, musimy dokonać zakupu niezbędnych rzeczy m.in. krzeseł.

Modele krzeseł – który wybrać?

Na to pytanie nie możemy podać jednoznacznej odpowiedzi. Na rynku dostępna jest ogromna ilość modeli, począwszy od tych tradycyjnych, po nowoczesne. Od drewnianych, po takie, które wykonane są ze stali. Od tapicerowanych tkaninami ozdobnymi, po skórę oraz eko skórę. Wybór jest naprawdę bardzo szeroki.

Na samym początku należałoby dokonać analizy swojego wnętrza i zadać sobie pytanie, jakiej wielkości będzie nasza strefa jadalniana i jaki rozmiar krzeseł wybrać. W niewielkich przestrzeniach odpowiednio sprawdzą się smukłe, ale wygodne krzesła, które z łatwością możemy wsunąć pod stół, tak aby nie zabierały przestrzeni. Świetnym rozwiązaniem mogą okazać się krzesła składane. Podwieszone na ścianie będą służyły, kiedy tylko będzie potrzeba. W małych przestrzeniach wybierajmy kolory jasne, które optycznie rozjaśnią i powiększą przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem będzie również składany stół, który złożony posłuży jako biurko czy miejsce do pracy, a rozłożony jako miejsce do spożywania posiłków. Duże przestrzenie dają nam natomiast pełną dowolność w wyborze odpowiedniego modelu krzeseł. Mogą być małe, mogą być duże, ciemne czy jasne. 

Modne czy wygodne?

Niezależnie od tego, do jakiej wielkości pomieszczenia wybieramy krzesła, musimy pamiętać, aby były wygodne. Moda to według nas pojęcie względne, dlatego, że każdemu może podobać się coś innego. Klasyczne, drewniane krzesła są ponadczasowe i pasują praktycznie do każdego wnętrza. Modele wykonane z drzewa egzotycznego, bambusu czy juty świetnie sprawdzą się jeśli w naszym mieszkaniu panuje styl skandynawski lub boho. Do wnętrz bardziej w stylu glamour dobrym rozwiązaniem może być wybór krzeseł wykonanych ze stali, tapicerowanych modnym obecnie welurem lub skórą. Możemy też, pokusić się o krzesła wykonane w całości z przezroczystego, transparentnego tworzywa. Jeśli jesteś posiadaczem mieszkania, w którym panuje totalny loft, wybierz krzesła wykonane ze stali, niekoniecznie tapicerowane. Jeśli natomiast jesteś fanem stylu lat PRL, to świetnie sprawdzą się krzesła stylizowane na lata 80 czy 90. Te niekoniecznie musisz kupić. Bardzo często pojawiają się one w przydomowych śmietnikach, a wielu z nas coraz częściej podejmuje się próby renowacji takiego mebla. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru krzeseł?

Wybór krzeseł powinien być dobrze przemyślany. Dlaczego? Jeśli mamy dzieci lub zwierzęta w naszym domu, a planujemy kupić krzesła tapicerowane, wybierzmy taki rodzaj tkaniny, który będzie wodoodporny i plamoodporny. Przykładem takiej tkaniny może być tkanina pokryta teflonem, która nie przyjmuje wody i brudu. Jeśli decydujemy się na krzesła z surowego drewna, weźmy pod uwagę fakt, że drewno wymaga pielęgnacji, więc co jakiś czas będziemy zmuszeni użyć bejcy, aby zachować jego dobrą kondycję. Krzesła wykonane z naturalnej skóry potrzebują natomiast środków do ich mycia i pielęgnacji, dedykowanych do naturalnej skóry. Pamiętajmy, że zwykła domowa chemia może uszkodzić jej strukturę. Jeśli lubimy wygodnie rozsiąść się na krześle, przemyślmy zakup krzeseł z podłokietnikami. Jeśli planujemy stworzyć naszą strefę jadalnianą na balkonie czy tarasie, ważne jest, aby krzesła odznaczały się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Tutaj świetnie sprawdzą się te, które wykonane będą z technoratanu lub tworzywa sztucznego. I jeszcze jeden aspekt, o którym warto pamiętać. Jeżeli nie chcecie uszkodzić Waszej podłogi, zwróćcie uwagę czy nogi krzeseł są odpowiednio zabezpieczone. Jeśli nie, to możecie zrobić to sami, przyklejając dostępne w sklepach meblarskich filcowe podkładki. 

Wydzielona strefa jadalniana w naszym wnętrzu wraz z odpowiednio dobranymi krzesłami z pewnością będzie stanowić jego wizytówkę. Pamiętajcie jednak, żeby wygląd krzesła szedł w parze z jego wygodą i jakością. Połączenie wszystkich naszych wskazówek sprawi, że spożywane posiłki w takim miejscu będą smakowały jeszcze lepiej.