O czym pamiętać kupując mieszkanie od dewelopera?

Na rynku jest dużo ofert na nowe mieszkania w Krakowie. Różnią się one lokalizacją, metrażem i oczywiście – ceną. Każdy znajdzie coś dla siebie. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przymierzając się do kupna lokalu od dewelopera?

Sprawdź sprzedawcę

W dobie internetu nie jest to trudne. Deweloper na pewno ma swoją stronę internetową, na której prezentuje swoje wcześniejsze inwestycje. Dobrze jeśli wyraźnie informuje o posiadanych zezwoleniach. Warto też sprawdzić czas oczekiwania na mieszkanie. Najlepiej, gdy budynek jest już oddany do użytku lub w najbliższej przyszłości taki będzie. Kupowanie tzw. dziury w ziemi, może być ryzykowne. Nie mamy żadnej gwarancji, że do czasu jej zapełnienia, deweloper nie zbankrutuje.

Sprawdź lokalizację

nowa inwestycja deweloperska w Krakowie - Lokum VistaNowe inwestycje deweloperskie w Krakowie często powstają na niezagospodarowanych dotąd terenach (zobacz nową inwestycję deweloperską na Podgórzu w Krakowie). Może nie być tak sklepów, szkół, ani przystanków autobusowych. Wszystko to, pojawi się z czasem. Albo i nie. Dlatego przed zakupem mieszkania, konieczne jest sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego. Zawiera on wszystkie najważniejsze w tej sytuacji informacje.

Sprawdź umowę

Niczego nie podpisuj w ciemno! Kupując nowe mieszkanie w Krakowie, zacznij od dokładnego przeczytania umowy. Ma ona formę aktu notarialnego. Dobra umowa zawiera dużo szczegółów dotyczących nieruchomości – planowaną datę zakończenia budowy, skutki i kary ewentualnego niedotrzymania jej warunków, dokładny standard kupowanego mieszkania. Warto dopilnować tych zapisów, bo bezpośrednio zabezpieczają interesy kupującego i otwierają drogę do ewentualnych dalszych roszczeń na drodze sądowej.