Prowadnica do szuflady – na jaką się zdecydować?

Zacinające się szuflady to nic przyjemnego. Na szczęście bardzo łatwo da się tego uniknąć montując w meblach specjalne prowadnice do szuflad. Dzięki temu otwierają się lekko i sprawnie, nawet gdy są mocno obciążone. Jakie prowadnice wybrać do swoich szuflad?

Rodzaje prowadnic do szuflad

W sklepach dostępne są trzy najbardziej popularne i uniwersalne mechanizmy do szuflad. Pierwszym z nich są prowadnice rolkowe. Ich montaż jest bardzo prosty, a maksymalne obciążenie to zazwyczaj 25 kg. Innym typem jest prowadnica do szuflady kulkowa. Jak sama nazwa wskazuje ich mechanizm opiera się na maleńkich kulkach. Takie rozwiązanie zapewnia obciążenie nawet do 50 kg. Trzecim rozwiązaniem są, tzw. prowadnice dolnego montażu. Są one mocowane pod szufladą.

Prowadnica szuflady – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wśród prowadnic do szuflad warto zwrócić uwagę na takie, które posiadają dodatkowe funkcje, np. blokadę wysuwu lub mechanizm spowalniający, dzięki któremu korzystanie z szuflady jest znacznie przyjemniejsze i bezpieczniejsze. Decydując się na zakup konkretnego modelu warto również rozważyć rodzaj materiału, z jakiego została prowadnica wykonana. Mogą być one produkowane z metalu, stali malowanej proszkowo, ocynkowanej, a nawet tworzywa sztucznego. To również decyduje o ich wytrzymałości. Jako że są one dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, warto dopasować je również pod tym względem do swoich mebli.