Z jakiego materiału wiertło stopniowe?

Aby wybrać wysokiej jakości wiertło stopniowe w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, a dokładniej mówiąc na zastosowany materiał. W dużej mierze to właśnie od materiału zależy nie tylko wytrzymałość wierteł, ale również ich cena.

Klasyczne wiertła stalowe

Na półkach sklepowych znaleźć można wiertła stopniowe wykonane w całości ze stali niskowęglowej. Ich największym atutem jest atrakcyjna cena. Pamiętać należy jednak o tym, że same ostrza są dość nietrwałe, dlatego też wymagają częstego ostrzenia. Wiertła tego typu doskonale sprawdzą się w dość miękkich materiałach. Zdecydowanie lepszymi parametrami użytkowymi, mogą pochwalić się wiertła wykonane ze stali wysokowęglowej.

Dzięki hartowaniu i odpuszczaniu, wiertła ze stali wysokowęglowej, mogą pochwalić się zdecydowanie większą wytrzymałością. Osoby, które potrzebują profesjonalnych wierteł do zadań specjalnych, powinny postawić na stal szybkotnącą HSS, która w swojej klasie i w swojej cenie nie ma sobie równych.

Mowa tutaj oczywiście o wytrzymałej stali narzędziowej, która charakteryzuje się dużą odpornością na wysoką temperaturę. Nowością na rynku są narzędzia wykonane ze stali kobaltowej. Z praktycznego punktu widzenia jest to stal szybkotnąca, która ma znacznie zwiększoną zawartość kobaltu.

Wiertło stopniowe wykonane ze stali kobaltowej bez problemu poradzą sobie nawet z twardą stalą nierdzewną.

Pozostałe materiały warte uwagi

Wiertła stopniowe https://zamu.pl/wiertla-stopniowe mogą być wykonane także z węglika wolframu. Narzędzia tego typu sprawdzą się praktycznie w każdym materiale. Niestety materiał ten jest dość drogi, dlatego też nie każdy producent korzysta z jego dobrodziejstwa. Do zadań specjalnych doskonale nadaje się diament polikrystaliczny, który jest jednym z najtwardszych materiałów narzędziowych. Ostrza diamentowe są bardzo odporne na zużycie, dlatego też służyć mogą przez wiele miesięcy.