Okna pasywne czyli energooszczędne używane są przy budowie domów pasywnych, dzięki czemu można w wysokim stopniu zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Okna pasywne i ich podstawowa charakterystyka
Jednym z kluczowych elementów budownictwa pasywnego są właśnie okna, ponieważ to przez nie wydostaje się na zewnątrz najwięcej ciepła. Dlatego producenci profili okiennych, pragnąc nadążyć za najnowszymi trendami tworzą coraz bardziej ergonomiczne okna nazywając je wprost oknami pasywnymi Witraż. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie mieszkańcom jak najwyższego komfortu pod względem utrzymania ciepła. Technologia ich powstawania pozwala na zachowanie ciepłej powierzchni nawet w przypadku największych mrozów na zewnątrz. Efekt ten udaje się osiągnąć dzięki dodatkowym szybom, a więc również dodatkowej komorze hermetycznej.
Okna pasywne i ich budowa
Okna pasywne gwarantują zyski cieplne dzięki powłoce niskoemisyjnej oraz ograniczeniu strat cieplnych. Ponadto ramy okien pasywnych wykonane są z tworzywa swisspacer, które charakteryzuje się wyższymi właściwościami izolacyjnymi niż aluminium. Ponadto w nowoczesnych oknach wyeliminowano również zjawisko mikrowentylacji, ponieważ w budynkach pasywnych nie jest ono potrzebne. Bardzo istotne jest, aby tego typu okna lokalizować na południowej ścianie domu, aby zagwarantować jak największe zyski z promieniowania słonecznego. Okna pasywne raczej nie są montowane od innych stron elewacji, aby ograniczyć ubytek ciepła.