Styl Ludwika XVI określa się często barokowym klasycyzmem. Ten nurt widać zresztą mocno w linii sprzętów, która jest prosta i czysta, niezdominowana przez bogatą ornamentykę.
Skąd wywodzi się ten styl? Jest to niejako wyrażenie przesytu mocnymi formami rokokowymi Ludwika XV. Dlatego zresztą w końcu doszło do pojawienia się stylu przejściowego, gdzie mocno wygięte nóżki zaczęły się prostować. Dlatego też krzesło Ludwik XVI jest zawsze mocno dekoracyjne pod względem zdobień, ale jego kształt zaznacza już wyraźnie umiłowanie prostoty. Poza tym w meblach z tego okresu widać wyraźnie zainteresowanie formami antycznymi. Styl Ludwika XVI nie tylko
operował antycznymi ornamentami, ale też nawiązywał do greckiej harmonii kształtów.
Krzesło w stylu Ludwika XVI posiada więc toczone nóżki o przekroju najczęściej okrągłym. Czasem są one gładkie, ale najczęściej zdobione podłużnymi zdobieniami. Czasem są bardzo wymyślne. Zwykle krzesło Ludwik zakończone jest od góry rozetką wpisaną w kwadrat czy prostokąt. Z kolei z dołu nóżki kończą się stopkami – drewnianymi, rzadziej metalowymi. Ze stylem Ludwika XVI kojarzą się przede wszystkim krzesła i fotele, rzadziej kanapy i stoliki Poza tym są to również łóżka czy toaletki. Niekiedy potrafią prezentować się naprawdę okazale, ale nie pasują do wszystkich wnętrz.