Płytki mozaikowe do łazienki to wyśmienity materiał do dekoracji niewielkich i przestronnych pomieszczeń. Oryginalne wykończenie znajduje odzwierciedlenie w różnych stylach – klasycznym, nowoczesnym, bionicznym; pasuje do każdego pomysłu na wystrój i dodaje wnętrzu polotu. Kolekcje mozaik podłogowych i ściennych to nie tylko harmonijne i piękne połączenie, które pozwala na efektowne wykończenie łazienki, ale także trwałe i wieloletnie pokrycie.
Zalety i wady mozaiki
Wykończenie łazienki za pomocą płytek mozaikowych z powodzeniem konkuruje z klasycznymi opcjami dekoracyjnymi. Za pomocą małych elementów można stworzyć tematyczne obrazy, podkreślić ważne obszary pomieszczenia kolorem lub wzorem, a także kompetentnie ustawić akcenty.
Mozaika mają wiele zalet w stosunku do klasycznych płytek
- Mozaika jest odporna na wysoką wilgotność, wahania temperatury i czynniki mechaniczne;
- Ekonomiczne wykorzystanie materiału z minimalną ilością odpadów. Przy zakupie wystarczy 5-procentowy zapas materiału: ilość odpadów jest minimalna;
- Montaż na wszystkich trudno dostępnych powierzchniach: zakrzywione konstrukcje, nisze, kolumny, narożniki;
- Atrakcyjna, estetyczna powłoka, niezawodna i trwała w użytkowaniu.
Do wad mozaiki należy zaliczyć wyższą cenę materiału, w porównaniu do płytek, oraz skomplikowany proces instalacji (układanie wymaga przygotowania i umiejętności).
Montaż mozaiki w łazience
Praca z mozaiką jest bardziej skomplikowana niż ze zwykłymi płytkami. Podłoże musi być idealnie płaskie, bez różnic wysokości. Drobne wióry nie będą w stanie ukryć wad ścian, po montażu będą widoczne podwyższenia lub zagłębienia. Dlatego przed montażem należy wyrównać powierzchnie, ale nie w przypadku płyt gipsowo-kartonowych, które będą się uginać pod najmniejszym obciążeniem mechanicznym. Ściany lepiej jest otynkować zaprawą cementowo-piaskową.