Jak dbać o drzewka bonsai do domu?

Bonsai jest czasem opisywane jako hodowanie miniaturowych drzewek. Chociaż jest to technicznie poprawne, nie mówi nawet połowy historii. Bonsai ma wywoływać uczucie spokoju i wyciszenia, a jednocześnie symbolizować cierpliwość, wytrwałość i determinację. Celem artystycznym bonsai jest stworzenie realistycznej reprezentacji dojrzałego, często starożytnego, drzewa w miniaturze. Może to obejmować sękaty pień, fakturę kory, rozłożyste gałęzie, a nawet martwe drewno w pniu. Istnieje kilka ważnych, ale prostych aspektów uprawy bonsai.

Drzewka bonsai – pielęgnacja

Podczas podlewania drzewka bonsai do domu głównym celem jest pełne nasycenie systemu korzeniowego wodą. Aby zapewnić odpowiednie nasycenie, podlewaj do momentu, aż woda wydostanie się przez otwory drenażowe. Aby umożliwić prawidłowy drenaż, wiele drzewek bonsai do domu jest wyposażonych w tacę, która zbiera nadmiar wody.

Drzewko bonsai powinno być nawadniane do 3 razy w tygodniu. Ogólnie rzecz biorąc, drzewka bonsai uwielbiają światło słoneczne. To jeden z powodów, dla których mogą być trudne do uprawy w pomieszczeniach. W większości domów okna wychodzące na południe są jedynymi miejscami o wystarczającej ilości światła słonecznego. Jeśli umieścisz swoje drzewko gdzie indziej, prawdopodobnie będziesz musiał uzupełnić je o sztuczne oświetlenie. W miarę wzrostu drzewo traci składniki odżywcze z gleby. W naturze te składniki odżywcze są uzupełniane przez rozkładającą się materię organiczną. Jednak Twoje drzewo żyje w bardzo ograniczonym środowisku, dlatego to Ty musisz zadbać o to, aby jego gleba była bogata w składniki odżywcze poprzez regularne nawożenie.

Przycinanie drzewek bonsai

Przycinanie jest niezbędne do utrzymania małych rozmiarów drzewek bonsai i zachowania ich zwartego kształtu. Istnieją dwa główne rodzaje przycinania: przycinanie pielęgnacyjne i przycinanie strukturalne.

Przycinanie pielęgnacyjne wzmacnia drzewko bonsai do domu poprzez pobudzanie nowego wzrostu. Usuwając młode pędy i liście, wystawia się znajdujące się pod nimi liście na działanie powietrza i światła słonecznego, co dodatkowo wzmacnia drzewo i wpływa korzystnie na jego ogólny stan zdrowia. Obszary, które wymagają przycinania pielęgnacyjnego, to gałęzie, pąki i liście. Przycinanie gałęzi sprzyja wzrostowi mniejszych gałęzi i pozwala kontrolować kształt drzewa.

Przycinanie pąków z dala od gałęzi powoduje bardziej zwarty wzrost liści, co sprzyja wzrostowi mniejszych liści. Zazwyczaj należy przycinać drzewko bonsai, gdy zauważy się nowy wzrost, który zaczyna zmieniać kształt drzewka w niepożądany sposób. W przypadku bonsai kwitnących, przycinanie powinno odbywać się wiosną, aby zachęcić do wzrostu większej ilości kwiatów w następnym roku.

Przycinanie strukturalne to bardziej zaawansowana technika, która powinna być wykonywana tylko wtedy, gdy drzewo jest w stanie spoczynku. Obejmuje ono usunięcie głównych gałęzi konstrukcyjnych drzewa i wymaga umiejętności profesjonalisty, aby zapewnić drzewu możliwość powrotu do zdrowia.